![]() |
Mateusz Płudowski - radca prawny; praktyk posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobywane w kancelariach prawnych oraz firmach windykacyjnych; właściciel kancelarii specjalizującej się w pomocy pozwanym przez firmy windykacyjne oraz fundusze sekurytyzacyjne, główny prawnik serwisu www.skutecznysprzeciw.pl |
23.12.2016 r. - Zmiany w ustawach dot. komorników sądowych, a działalność firm windykacyjnych.
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje w najbliższym czasie zmiany dotyczące dwóch podstawowych ustaw regulujących pracę komorników. Pierwsza z nich – ustawa o komornikach sądowych – jest właściwie całkowicie nowym aktem prawnym, który zmienia podstawowe mechanizmy regulujące dotychczas kwestie związane z zawodem komornika. Druga dotyczy natomiast ustawy o kosztach komorniczych. Tutaj podjęte kroki nie są aż tak radykalne, jednak i w tym przypadku mamy do czynienia z dość istotnymi z punktu widzenia komorników zmianami. Nas tradycyjnie już najbardziej interesuje jednak wpływ proponowanych zmian na rynek wierzytelności, a w szczególności to czy klienci serwisu SkutecznySprzeciw.pl mają powody do obaw.
Jak już była mowa powyżej, ustawa o komornikach sądowych, jest całkowicie nowym aktem prawnym w związku z czym szczegółowe opisywanie wprowadzonych zmian to temat, któremu mógłby zostać poświęcony osobny, bardzo obszerny wpis, dlatego też skupię się tylko na kwestiach, które – w moim przekonaniu – mogą mieć wpływ na działania komorników w najbliższym czasie. I tak, pierwszą nowością, która rzuca się tutaj w oczy jest ograniczenie zakresu terytorialnego pracy komorników. Projekt ww. ustawy zakład bowiem, że komornik będzie mógł prowadzić jedynie sprawy z obszaru apelacji na terenie której prowadzi kancelarię. W praktyce oznacza to, że komornicy nie będą mogli już przyjmować spraw z dowolnego regionu kraju, a zatem ograniczona zostanie „stała współpraca” niektórych komorników z większymi podmiotami na rynku wierzytelności. Dodatkowo – do 2,5 tys. - zostanie zmniejszony limit prowadzonych spraw przez jednego komornika (w przypadku dużej skuteczności będzie mógł zostać zwiększony do 5 tys. spraw). Ponadto, wprowadzony zostanie również szereg zmian w odniesieniu do nadzoru działań komorników oraz nowe rozwiązania mające na celu m.in. zwiększenie transparentności prowadzonej egzekucji. Według założeń projektu ustawy, komornicy mają również wykonywać czynności osobiście i samodzielnie, a udział asesorów ma zostać ograniczony jedynie do wyjątkowych przypadków, co jest z kolei niezwykle istotną zmianą biorąc pod uwagę model funkcjonujący dotychczas. Oczywiście nie są to wszystkie zmiany jakie wprowadza nowa ustawa jednak te wydają się być najbardziej istotne.
W przypadku ustawy o kosztach komorniczych zmiany są mniejsze, ponieważ w przeciwieństwie do ustawy omówionej po krótce powyżej, ma ona zostać poddana jedynie nowelizacji. Wydaje się jednak, że to właśnie nowe rozwiązania proponowane w tym akcie prawnym mogą być w najbliższym czasie powodem „wzmożonej aktywności komorników”. Jest to wynikiem tego, że zapowiadane zmiany uderzają bezpośrednio w możliwości zarobkowania kancelarii komorniczych poprzez propozycje obniżenia stawki opłat komorniczych za dobrowolne wpłaty gotówkowe dłużników z dotychczasowych 15% do 3 lub 5 %, a także utworzenie jednolitej stawki opłat komorniczych za pozostałe czynności na poziomie 10%, zamiast obecnych stawek 8% i 15%.
Jak widać, proponowane zmiany mocno uderzą w dochody kancelarii komorniczych. Specjaliści alarmują, że wprowadzenie takich regulacji spowoduje zapaść na rynku egzekucji i w negatywny sposób odbije się na polskiej gospodarce. Czy tak właśnie będzie? Na to pytanie odpowiedź poznamy dopiero po tym jak przedstawiony zostanie kompletny projekt zmian, a ostatecznie dopiero po ich ewentualnym wejściu w życie.
W odniesieniu do wszystkich przedstawionych powyżej zmian jedno jest pewne - aktualne przepisy są dla komorników zdecydowanie bardziej korzystne, dlatego też w najbliższym czasie należy się spodziewać wzmożonej aktywności podejmowanych przez nich czynności.
Firmy windykacyjne oraz fundusze sekurytyzacyjne ściśle współpracują z większymi kancelariami komorniczymi, dlatego też w celu wykorzystania korzystniejszych przepisów z dużą prawdopodobieństwem skierują w najbliższych tygodniach do komorników kilkadziesiąt tysięcy nowych wniosków o wszczęcie postępowań egzekucyjnych jeszcze na starych zasadach…
W przypadku, gdybyście Państwo dowiedzieli się o egzekucji prowadzonej z wniosku firmy windykacyjnej lub funduszu sekurytyzacyjnego albo otrzymali nakaz zapłaty z sądu lub zawiadomienie o rozprawie zachęcam do niezwłocznego kontaktu mailowego pod adresem kontakt@skutecznysprzeciw.pl lub telefonicznego pod numerem + 48 730 83 83 03. Proszę pamiętać, że nasza pomoc jest wolna od opłat (szczegóły w zakładce: Najczęściej zadawane pytania).
Działamy na terenie całego kraju - bez względu na siedzibę sądu lub miejsce Państwa zamieszkania (nawet jeśli znajduje się ono poza granicami kraju).

kod dostępu do akt lub skany dokumentów.


Popularne wpisy
- Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty dostaje to na co zasłużyła
- Ultimo Portfolio Investment przegrało w sądzie sprawę o 9 000 zł!
- Upadłość konsumencka - warunki, przebieg, planowane zmiany
- Spirala zadłużenia to nie jest sytuacja bez wyjścia
- Trigon Profit - dezercja funduszu
- Universe fundusz 3 NSFIZ, wygrywamy znowu My
- EasyDEBT GetBack - zawiadomienie o cesji wierzytelności
- HOIST NSFIZ przegrywa sprawę za sprawą
- Eques Debitum Fundusz Inwestycyjny przegrywa z SkutecznySprzeciw.pl
- Hoist II NSFIZ kupił długi od Get Backu - można wygrać z nimi sprawę w sądzie