![]() |
Mateusz Płudowski - radca prawny; praktyk posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobywane w kancelariach prawnych oraz firmach windykacyjnych; właściciel kancelarii specjalizującej się w pomocy pozwanym przez firmy windykacyjne oraz fundusze sekurytyzacyjne, główny prawnik serwisu www.skutecznysprzeciw.pl |
06.04.2019 r. - Upadłość konsumencka - warunki, przebieg, planowane zmiany
Upadłość konsumencka jest to postępowanie upadłościowe przewidziane dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i stały się niewypłacalne (warunek konieczny).
Pojęcie niewypłacalności oznacza, że dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych (których termin płatności upłynął) zobowiązań pieniężnych. Przykładowo: termin płatności pożyczki zaciągniętej w banku minął 14.09.2018 r., żądana kwota nie została zapłacona w powyższym terminie, wobec czego termin wymagalności to 15.09.2018 r. W kontekście upadłości konsumenckiej niewypłacalność występuje, jeśli opóźnienie w wykonywaniu ww. zobowiązań przekracza trzy miesiące. W odniesieniu do powyższego przykładu niewypłacalny będziesz 15.12.2018 r.
Zadaniem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie niewypłacalnej osoby. Umorzenie dotyczy całości lub części długów, których konsument nie jest, ani nie będzie w stanie zapłacić. Istotne jest, że dotyczy to tylko i wyłącznie długów, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości.
Celem postępowania upadłościowego jest łączne i równomierne zaspokojenia roszczeń poszczególnych wierzycieli, którymi mogą być np. firmy pożyczkowe czy banki. Ważne jest, by konsument zdawał sobie sprawę z tego, że w postępowaniu upadłościowym dochodzi do likwidacji całego albo części majątku konsumenta. Uzyskane w ten sposób środki przekazane zostają na zaspokojenie roszczeń wierzycieli, którzy w określonym czasie zgłosili istnienie swojej wierzytelności.
Jeśli zamierzasz ogłosić upadłość konsumencką, to pierwszą czynnością, jaką musisz wykonać jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości do właściwego sądu rejonowego (według Twojego miejsca zamieszkania). Jednak jeżeli nie mieszkasz w Polsce, sądem właściwym do rozpoznania wniosku o upadłość konsumencką będzie sąd, w którego obszarze znajduję się Twój majątek. Kolejno w postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości sąd zbada, czy spełniłeś warunki ogłoszenia upadłości, a w szczególności wymóg niewypłacalności i jej niezawiniony charakter. Następnym etapem jest postępowanie upadłościowe właściwe. W tej części postępowania działa syndyk z którym należy współpracować m.in. poprzez informowanie go o majątku który jest w Twoim posiadaniu i udostępnianie potrzebnej syndykowi dokumentacji. Sąd natomiast wyznacza sędziego-komisarza, ustala skład i wartość Twojego majątku, a także dochodów. Ponadto zostaje sporządzona lista wierzytelności, następuje spieniężenie majątku i podział sumy między wierzycieli. W dalszej kolejności sąd wydaje postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego i wydane zostaje postanowienie w przedmiocie planu spłaty. W planie spłaty ustala się w jakiej wysokości i w jakim czasie (nie dłuższym jednak niż 3 lata) powinieneś spłacać swoje zobowiązania. Ostatnim już etapem jest wydanie przez sąd z urzędu postanowienia o umorzeniu niewykonanych w postępowaniu upadłościowym zobowiązań.
Warto zwrócić uwagę zarówno na zalety, jak i wady upadłości konsumenckiej. Jeśli mowa o zaletach to są to m.in. spokój psychiczny upadłego, gdyż wierzyciele zaprzestają egzekwowania należności, które są objęte złożonym wnioskiem o ogłoszenie upadłości czy zaprzestanie naliczania odsetek z momentem ogłoszenia upadłości. Natomiast wadą ogłoszenia upadłości jest m.in. ujawnienie publicznie kondycji finansowej poprzez ogłoszenie w Monitorze Sadowym i Gospodarczym, czy czasowe utracenie pozycji wiarygodnego klienta w BIK.
W niedalekiej przyszłości nowe przepisy uproszczą procedurę dotyczącą upadłości konsumenckiej, poprzez m.in. otworzenie drogi do oddłużenia osobom, które w dużej mierze przyczyniły się do powstania stanu zadłużenia, a nawet umyślnie go pogłębiały. Do ogłoszenia upadłości konsumenckiej będzie wystarczyło stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny, natomiast powody owej niewypłacalności nie będą istotne. Kolejną pozytywną dla osób zadłużonych zmianą przewidzianą w nowej ustawie jest również wydłużenie czasu przeznaczonego na spłatę długu.
Jeśli jesteś zdecydowany na ogłoszenie upadłości konsumenckiej lub jeszcze się wahasz zgłoś się do serwisu SkutecznySprzeciw.pl. Przeanalizujemy Twoją sytuację i rozwiejemy wszelkie wątpliwości! Zapraszamy do kontaktu e-mail: kontakt@skutecznysprzeciw.pl lub telefonicznie pod numerem: 730 83 83 03.

kod dostępu do akt lub skany dokumentów.


Popularne wpisy
- Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty dostaje to na co zasłużyła
- Ultimo Portfolio Investment przegrało w sądzie sprawę o 9 000 zł!
- Upadłość konsumencka - warunki, przebieg, planowane zmiany
- Spirala zadłużenia to nie jest sytuacja bez wyjścia
- Trigon Profit - dezercja funduszu
- Universe fundusz 3 NSFIZ, wygrywamy znowu My
- EasyDEBT GetBack - zawiadomienie o cesji wierzytelności
- HOIST NSFIZ przegrywa sprawę za sprawą
- Eques Debitum Fundusz Inwestycyjny przegrywa z SkutecznySprzeciw.pl
- Hoist II NSFIZ kupił długi od Get Backu - można wygrać z nimi sprawę w sądzie