![]() |
Mateusz Płudowski - radca prawny; praktyk posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobywane w kancelariach prawnych oraz firmach windykacyjnych; właściciel kancelarii specjalizującej się w pomocy pozwanym przez firmy windykacyjne oraz fundusze sekurytyzacyjne, główny prawnik serwisu www.skutecznysprzeciw.pl |
02.12.2016 r. - Fundusze Sekurytyzacyjne Universe, Omega, Easy Debt, Best, Hoist, Prokura, itp. mają naprawdę poważny problem...
Dzisiejszy wpis poświęcony zostanie tematyce niezwykle istotnej z punktu widzenia spraw jakimi zajmuje się serwis SkutecznySprzeciw.pl, a więc temu czy firmy windykacyjne (fundusze sekurytyzacyjne) mogą powoływać się na przerwę w biegu przedawnienia spowodowaną wszczęciem postępowania egzekucyjnego na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.
Już na wstępie warto zaznaczyć, iż w zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny (TK) uznał przepisy ustawy „Prawo Bankowe” regulujące kwestię BTE za niezgodne z konstytucją, skutkiem czego, zgodnie z orzeczeniem TK od 1 sierpnia 2016 roku instytucja ta została wyeliminowana z systemu prawnego (wyrok TK z dnia 14 kwietnia 2015 roku, sygn. akt: Sygn. akt P 45/12).
Wracając jednak do tematu przewodniego, a zatem wpływu BTE na bieg przedawnienia wierzytelności kupionych od banków przez należące do firm windykacyjnych fundusze sekurytyzacyjne, trzeba stwierdzić, że powyższa kwestia przez wiele lat wzbudzała wiele kontrowersji, a także trudności interpretacyjnych. Firmy windykacyjne twierdziły bowiem, że wraz z nabyciem wierzytelności wstępowały w całość praw jakie przysługiwały bankowi, a tym samym mogły powoływać się na BTE jako okoliczność przerywającą bieg przedawnienia. Takiego stanowiska nie podzielały jednak niektóre sądy, co w konsekwencji sprawiło, że sprawą zajął się Sąd Najwyższy (SN).
W swojej uchwale (uchwała SN z dnia 29 czerwca 2016 roku, sygn. akt III CZP 29/16) Sąd Najwyższy stwierdził, że „Nabywca wierzytelności niebędący bankiem nie może powoływać się na przerwę biegu przedawnienia spowodowaną wszczęciem postępowania egzekucyjnego na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności (art. 123 § 1 pkt 2 k.c.).” W obszernym uzasadnieniu uchwały, SN wskazał na kilka okoliczności powodujących taki właśnie stan rzeczy. W znacznym uproszczeniu można powiedzieć, że SN przede wszystkim stwierdził, iż BTE był instytucją z której mogły korzystać wyłącznie banki, a zatem fundusz sekurytyzacyjny, który odkupił od banku wierzytelność, nie może powoływać się na okoliczności związane z BTE ponieważ instytucja ta była swego rodzaju przywilejem banków. I tak w uzasadnieniu SN wskazał m.in., że „Nabywca wierzytelności nie będący bankiem nabywa wierzytelność w swej treści i przedmiocie tożsamą z wierzytelnością zbywającego banku, ale nie wchodzi w sytuację prawną zbywcy wywołaną przerwą biegu przedawnienia i rozpoczęciem biegu na nowo…”.
Co to oznacza w praktyce? Na pewno jest to rewolucyjna zmiana, która spowoduje spore zamieszanie na rynku wierzytelności czego rezultatem będzie niewątpliwie polepszenie sytuacji dużej części dłużników bankowych.
I tak, załóżmy, że mamy wierzytelność, która powstała na podstawie umowy bankowej (kredytu) zawartej w dniu 1 stycznia 2010 roku.
Z powodów losowych kredytobiorca przestał spłacać zobowiązanie, w związku z czym 1 grudnia 2011 roku bank wypowiedział mu umowę kredytu i wezwał do spłaty całości zadłużenia w terminie 30 dni.
Następnie 10 stycznia 2012 roku został wystawiony BTE (zaopatrzony przez sąd w klauzulę wykonalności dajmy na to 30 marca 2012 roku), po czym sprawa została skierowana do komornika, a egzekucja komornicza została finalnie umorzona 1 stycznia 2015 roku.
Dalej, 1 stycznia 2016 roku wierzytelność została sprzedana firmie windykacyjnej (funduszowi sekurytyzacyjnemu), która skierowała sprawę do sądu powołując się przy tym na fakt, że w stosunku do dłużnika do 1 stycznia 2015 roku prowadzona była egzekucja na podstawie BTE z klauzulą wykonalności, a zatem zdaniem firmy windykacyjnej bieg terminu przedawnienia został przerwany i biegnie na nowo dopiero od momentu umorzenia egzekucji prowadzonej na podstawie BTE - czyli od 1 stycznia 2015 roku.
W takiej sytuacji do tej pory niektóre sądy stały na stanowisku, iż ww. wierzytelność nie uległa przedawnieniu. Obecnie - w świetle uchwały Sądu Najwyższego - firma windykacyjna nie może powoływać się na wystawiony przez bank BTE, a termin przedawnienia liczony powinien być od dnia, w którym dłużnik był zobowiązany do spłacenia całości zobowiązania (termin wskazany w wezwaniu do zapłaty przed wypowiedzeniem umowy).
W przytoczonej wyżej sytuacji, będzie to termin przypadający na grudzień 2011 roku, a zatem terminem przedawnienia dla firmy windykacyjnej będzie w tym wypadku grudzień 2014 roku.
Z powyższego wynika więc, że należące do firm windykacyjnych fundusze sekurytyzacyjne (takie jak OMEGA, UNIVERSE, BEST, PROKURA, EASY DEBT, TRIGON, OPEN FINANCE, HORYZONT, HOIST, itp.) mają naprawdę poważne problemy… Z dużą ostrożnością można przyjąć, iż są one w posiadaniu ok. 150 – 250 tys. niespłaconych kredytów bankowych w których wcześniej była prowadzona egzekucja przez bank na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego. Obecnie kiedy zdecydują się one skierować sprawę do sądu muszą liczyć się z tym, że dłużnik może podnieś wiele skutecznych zarzutów…
W przypadku, gdybyście Państwo otrzymali nakaz zapłaty wydany na rzecz firmy windykacyjnej (funduszu sekurytyzacyjnego), zawiadomienie o posiedzeniu sądu w takiej sprawie lub pismo od komornika, zachęcam do niezwłocznego kontaktu mailowego pod adresem kontakt@skutecznysprzeciw.pl lub telefonicznego pod numerem + 48 730 83 83 03. Proszę pamiętać, że nasza pomoc jest wolna od opłat (szczegóły w zakładce: Najczęściej zadawane pytania).
Działamy na terenie całego kraju - bez względu na siedzibę sądu lub miejsce Państwa zamieszkania (nawet jeśli znajduje się ono poza granicami kraju).

kod dostępu do akt lub skany dokumentów.


Popularne wpisy
- Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty dostaje to na co zasłużyła
- Ultimo Portfolio Investment przegrało w sądzie sprawę o 9 000 zł!
- Upadłość konsumencka - warunki, przebieg, planowane zmiany
- Spirala zadłużenia to nie jest sytuacja bez wyjścia
- Trigon Profit - dezercja funduszu
- Universe fundusz 3 NSFIZ, wygrywamy znowu My
- EasyDEBT GetBack - zawiadomienie o cesji wierzytelności
- HOIST NSFIZ przegrywa sprawę za sprawą
- Eques Debitum Fundusz Inwestycyjny przegrywa z SkutecznySprzeciw.pl
- Hoist II NSFIZ kupił długi od Get Backu - można wygrać z nimi sprawę w sądzie