![]() |
Mateusz Płudowski - radca prawny; praktyk posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobywane w kancelariach prawnych oraz firmach windykacyjnych; właściciel kancelarii specjalizującej się w pomocy pozwanym przez firmy windykacyjne oraz fundusze sekurytyzacyjne, główny prawnik serwisu www.skutecznysprzeciw.pl |
20.07.2018 r. - Bankowy tytuł egzekucyjny a sprzedaż wierzytelności do funduszu sekurytyzacyjnego.
Bankowy tytuł egzekucyjny można określić mianem dokumentu kontrowersyjnego, który umożliwiał bankowi prowadzenie egzekucji przeciwko dłużnikowi bez konieczności uzyskiwania stosownego orzeczenia sądowego. Bank musiał jedynie uzyskać klauzulę wykonalności na tytuł wykonawczy, którego sam był autorem. Sędzia podczas nadawania klauzuli wykonalności nie badał zasadności roszczenia w nim określonego. W razie stwierdzenia formalnej prawidłowości bankowego tytułu egzekucyjnego sąd nadawał klauzulę wykonalności, a bank kierował sprawę do komornika. Jeśli zatem posiadali Państwo dług względem banku, który stał się wymagalny przed 1 sierpnia 2016 r. to wysoce prawdopodobnym jest, że bank wydał tego rodzaju bankowy tytuł egzekucyjny i być może nadal przeciwko Państwu na jego podstawie prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Banki często po wieloletniej źle rokującej egzekucji decydują się na sprzedanie niespłaconych kredytów do firm windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Okazuje się, że sprzedaż takich długów jest najkorzystniejszą sytuacją dla dłużnika!
Temat dzisiejszego wpisu „bankowy tytuł egzekucyjny a sprzedaż wierzytelności” najlepiej przedstawić na przykładzie wziętym z życia. Jan Kowalski wziął kredyt, którego nie spłacił. Bank wystawił bankowy tytuł egzekucyjny i skierował sprawę do komornika. Po wielu latach nasz dłużnik znajduje w skrzynce pocztowej zwykły list z informacją, że niespłacony kredyt został sprzedany do firmy windykacyjnej. Jeżeli egzekucja ciągle trwa to należy natychmiast wezwać bank do umorzenia egzekucji, gdyż nie jest on już właścicielem tego długu, a zatem nie ma prawa egzekwować tej wierzytelności przez komornika. Jeśli bank tego nie uczyni to należy natychmiast złożyć pozew o pozbawienie wykonalności bankowego tytułu egzekucyjnego. Tylko w ten sposób dłużnik jest w stanie uzyskać 100% pewność, iż bank nie będzie już prowadzić przeciwko jego osobie postępowania egzekucyjnego.
Czy fundusz będzie mógł prowadzić postępowanie egzekucyjne na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego?
Jeśli nowy wierzyciel będzie chciał wszcząć przeciwko dłużnikowi postępowanie egzekucyjne to będzie musiał najpierw skierować sprawę na drogę postępowania sądowego, w którym powinniście Państwo podnieść zarzut przedawnienia dochodzonego roszczenia! Dlaczego pomimo prowadzenia egzekucji bieg terminu nie został przerwany? Otóż bieg terminu przedawnienia został przerwany przez bank i dla banku, ale nie dla funduszu skupującego wierzytelności! Ratunkiem dla dłużnika w tego rodzaju sprawach jest stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w Uchwale z dnia 9 czerwca 2017 roku, sygn. akt III CZP 17/17, zgodnie z którą: „Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu nie przerywa biegu przedawnienia roszczenia objętego tym tytułem wobec cesjonariusza niebędącego bankiem” oraz w Uchwale z dnia 29 czerwca 2016 roku, sygn. akt III CZP 29/16, zgodnie z którą - postępowanie egzekucyjne wszczęte i prowadzone na podstawie BTE przez wierzyciela pierwotnego będącego bankiem nie prowadzi do przerwania biegu przedawnienia na rzecz cesjonariusza. W powołanej wyżej uchwale Sąd Najwyższy stwierdził jednoznacznie, że: „Nabywca wierzytelności niebędący bankiem nie może powoływać się na przerwę biegu przedawnienia spowodowaną wszczęciem postępowania egzekucyjnego na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności”. Jak widać cesja długu, który był egzekwowany na rzecz banku na podstawie bankowego tytułu wykonawczego może skutkować nagłym przedawnieniem się dochodzonej wierzytelności.
Jeżeli zatem otrzymali Państwo zawiadomienie o cesji/przelewie wierzytelności (sprzedaży długu) to zachęcamy do kontaktu. Serwis SkutecznySprzeciw.pl służy Państwu skuteczną pomocą również w tego typu sprawach, skontaktujcie się z serwisem pod adresem email: kontakt@skutecznysprzeciw.pl lub telefonicznie pod numerem + 48 730 83 83 03.

kod dostępu do akt lub skany dokumentów.


Popularne wpisy
- Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty dostaje to na co zasłużyła
- Ultimo Portfolio Investment przegrało w sądzie sprawę o 9 000 zł!
- Upadłość konsumencka - warunki, przebieg, planowane zmiany
- Spirala zadłużenia to nie jest sytuacja bez wyjścia
- Trigon Profit - dezercja funduszu
- Universe fundusz 3 NSFIZ, wygrywamy znowu My
- EasyDEBT GetBack - zawiadomienie o cesji wierzytelności
- HOIST NSFIZ przegrywa sprawę za sprawą
- Eques Debitum Fundusz Inwestycyjny przegrywa z SkutecznySprzeciw.pl
- Hoist II NSFIZ kupił długi od Get Backu - można wygrać z nimi sprawę w sądzie